S nechtami okolo sveta: Žiarivý Bollywood i tradičná henna – to je nail art podľa Indie!

Inšpirácie - S nechtami okolo sveta: Žiarivý Bollywood i tradičná henna – to je nail art podľa Indie!

08.05.2018

Tie z vás, ktoré majú rady históriu alebo veľa cestujú, vedia, že hoci India nepatrí medzi svetové veľmoci, jej dejiny a kultúra sú úplne neobyčajné. India hýri farbami – či už svojim voňavým korením, farebnými odevmi sárí alebo tradičnými výzdobami domov. Rysy indického štýlu prenikli nielen do našej módy a šperkov, svoju náruč mu otvoril tiež náš obľúbený nail art!

India aj cez svoje problémy s preľudnenosťou a chudobou sa míľovými krokmi ponáhľa za vyspelými štátmi sveta, jej ekonomika rastie, na čom má určite svoj podiel aj filmový priemysel nazvaný Bollywood. Bollywood je neformálne meno jedného z centier indického filmového priemyslu sídliaceho v Mumbaji. Vzniklo zložením starého názvu mesta – Bombaj a Hollywoodu, centra amerického filmového priemyslu. Filmy sa od tých hollywoodskych líšia hlavne tým, že skoro všetky pripomínajú skôr muzikály, dokonca aj v akčných filmoch sa tancuje a spieva! Heh, predstavte si napríklad Bruce Willisa, ako odhodí búchačku a začne sa vlniť do rytmu orientálnej hudby! :)
7suzirj

Bollywoodske filmy hýria farbami, tancom a prekrásnymi šperkami. Ani nechty nezostávajú pozadu, a vy sa tak môžete inšpirovať nádherným a výrazným nail artom, ktorý sa skvele hodí na blížiace sa leto. V hlavnej úlohe v tejto bollywoodskej kráse hrajú zlaté ozdoby, leštiace pigmenty a skrátka všetko, čo sa blyští a blýska. Ak máte po nesmelej pastelovej jari chuť vyskúšať niečo nápadnejšieho, nebojíte sa sýtych odtieňov a hojného zdobenia, stavte na tento neobyčajný štýl!


bollywood_dancing_1_678x381

Prichádzate Indii na chuť, ale nemáte zatiaľ odvahu vyskúšať takto výraznú manikúru? Nevadí! Inšpirujte sa u tradičného zdobenia, ktorým sa skrášľujú indické nevesty. Už viete, čo mám na mysli? Hennu, jasne! Henna je pasta z rastliny, ktorá rastie v horskom podnebí Ázie. Táto rastlina obsahuje lawsone, pigment, ktorý v kombinácii s proteínmi spôsobuje sfarbenie. Okrem farbenia má henna tiež mnoho blahodarných účinkov a používa sa napríklad na vlasy. Áno, áno, henna aj napriek svojmu nevábnemu vzhľadu dokáže s kožúškom urobiť ozajstné divy. :)
 mehndi_2
V Indii sa henna používa veľmi často, predovšetkým na zdobenie rúk indických neviest, ale maľuje sa s ňou aj na nohy a ďalšie časti tela.

Zaujímavosť: Pri indických svadbách je Mehndi obrad akýmsi predsvadobným rituálom, ktorý sa koná v predvečer svadby. Profesionálny henna umelec aplikuje vzory na nevestine ruky a nohy. Okolo maľovania hennou existuje však aj mnoho povier. Jednou z nich je, že keď je na neveste stále vidieť farba, nemala by robiť niektoré domáce práce. Väčšina neviest chce, aby im tmavá farba vydržala čo najdlhšie, pretože to znamená, že budú mať oveľa šťastnejšie manželstvo, a tiež, že budú mať dobré vzťahy so svokrou (stavím sa, že si hlavne kvôli tej svokre niekoľko dní radšej ani neumývajú ruky, he he :)).

Niektoré vzory majú dokonca určitú formu symboliky. Napríklad diamant znamená osvietenie, polmesiac znamená novonarodené dieťa, páv symbolizuje lásku, túžbu a vášeň.
bollywood_bridal_bangles

Na nechtoch si môžete zdobenie v štýle henny ľahko zaobstarať pomocou samolepiacich pások, tie šikovnejšie môžu určite skúsiť aj ručné zdobenie, napríklad s vychytaným perom Rapidograph. Na svoje si prídu aj zástankyne prirodzených "nude" odtieňov, pretože na telových tónoch krásne vyniknú čierne aj biele vzory. Namiesto okázalej nechtovej bižutérie môžete použiť aj decentné kamienky, ktoré manikúru príjemne oživia. No a ak máte tú možnosť, môžete rovno vyskúšať aj henna zdobenie na ruky a plynule tak pokračovať od ozdobených nechtov na zápästí alebo ešte ďalej. Pre letné festivaly ako stvorené! :)

Než Indiu opustíme a vydáme sa v budúcom diele na iné miesto, považujem za potrebné pozastaviť sa u indických svadieb. To je vám parády! Viete, že indické svadby bývajú tak nákladné, že rodiny na ne šetria aj niekoľko rokov? Niet sa čo diviť, všetky tie krásne šaty, šperky, výzdoba ... No, a hlavne na svadbe býva toľko hostí (kľudne aj tisíce), že snúbenci ich koľkokrát ani všetkých nepoznajú.

main_qimg_a98b7a6ac7212235bfc0f9f6fb26aa2d

Ak sa u nás nevesty v deň svadby menia v princezné, tak indické nevesty sa menia priamo na bohyne! S bežným európskym líčením by ste na svadbe v Indii moc nepochodili, tam sa ide skutočne vo veľkom. Aby ste si to dokázali lepšie predstaviť, zohnala som pre vás niekoľko fotiek z takej indickej svadby. To je niečo, že?
indian_bridal_look


Dúfam, že sa vám náš prvý výlet za exotickými manikúrami páčil a nabudúce so mnou pôjdete znova! Ak ste už podobný nail art vyskúšali, posielajte mi fotky na náš Facebook, som zvedavá na vaše skvelé nápady! Zatiaľ vám prajem krásne dni a veľa vydareného zdobenia!

Zdroj: pinterest

Prihlásenie do newsletteru

Zaujímajú vás novinky zo sveta nechtového dizajnu? Nechajte mi tu svoj e-mail a novinky vám pravidelne zašlem rovno do vašej schránky!