Inšpirácia z roku 1975: MDŽ a množstvo módy hlási comeback!

Inšpirácie - Inšpirácia z roku 1975: MDŽ a množstvo módy hlási comeback!

04.03.2019

Milé dámy, blíži sa nám opäť Medzinárodný deň žien! A pretože viem, ako veľmi milujete módu, k oslave tohto sviatku som vám nadelila krátke módne okienko, inšpirované rokom 1975, kedy sa MDŽ začal oficiálne oslavovať. Tak rýchlo pre módnu inšpiráciu, alebo snáď možné módne faux pas?

Nestarnúce džínsy

Tak čo, dámy, koľko džínsov máte vo svojom šatníku? Skinny, high waist, push up alebo boyfriend? Vďačný outfit, čo poviete? Hodia sa na akúkoľvek príležitosť, záleží len na kombinácii s topom. Ale čo tak skúsiť strih sedemdesiatych rokov? Možno si hovoríte, že „zvonom“ už dávno odzvonilo, ale nebolo to predsa len pohodlnejšie? Posúďte samy, v galérii nájdete pár retro kúskov v kombinácii s typickými farebnými tričkami alebo vkusným sakom. Uznajte, také džínsy s trakmi by ste nosili aj teraz pyšne s hlavou hore!

Zaujímavosť: Hoci veľa ľudí tento krásny sviatok žien s hrdosťou odmieta kvôli spojitosti s minulým režimom, pôvod MDŽ siaha ešte ďalej. Pôvod má v roku 1908, keď štrajkovali newyorské krajčírky. Presný dátum 8. marca sa ustálilo po prvej svetovej vojne pod vplyvom veľkej demonštrácie v Petrohrade v roku 1917. V roku 1975 potom bolo MDŽ oficiálne uznané OSN.

Rande sedemdesiatych rokov? Výzva!

Predstavte si, že otvoríte šatník a chystáte sa na prvé rande v štýle sedemdesiatych rokov. Možno je to pre vás úplne nepredstaviteľné a túto výzvu radšej s vďakou odmietnete. Chyba! Keď tieto módne kúsky preskúmate bližšie, zistíte, že sa strihom, a dokonca ani farbami od súčasne ponúkaného oblečenia v módnych reťazcoch zase toľko nelíšia. Skvelý prvý dojem by ste určite urobili, ale určite je najdôležitejšie, aby ste sa cítili vy samy dobre. :) Ak vás sedemdesiate roky lákajú, ale zvonáče a farebné blúzky nie sú nič pre vás, môžete vyskúšať retro manikúru. Sedemdesiate roky ovládol trblietavý disko štýl a tento trend sa potom celkom prirodzene prejavil aj v manikúre. V móde tak popri flitroch na oblečení boli metalické farby na nechtoch. V druhej polovici sedemdesiatych rokov to potom bol k šialeným osemdesiatym už len krok. :)

Zrodila sa „francúzska manikúra“!

Absolútnou novinkou a hitom však bola francúzska manikúra, s ktorou prerazil Jeff Pink, zakladateľ svetoznámej kozmetickej spoločnosti ORLY. V roku 1975 k nemu prišiel riaditeľ hollywoodskeho štúdia a požiadal ho, nech vymyslí univerzálnu manikúru, ktorá by sa hodila k akýmkoľvek šatám. Do tej doby si herečky museli pri každej zmene scény znovu a znovu prelakovávať nechty na farbu vhodnú k danému kostýmu, čo si vyžadovalo veľa času. Tak začal experimentovať a do oka mu padla biela ceruzka, ktorou si v tých časoch ženy podmaľovávali špičky nechtov. Páčilo sa mu to, ale chcel získať oveľa výraznejší dizajn. V tej dobe však biele laky na nechty nikto nepoužíval, zavolal teda do továrne a požiadal ich o galón bieleho laku. Dodávateľ si myslel, že sa Jeff zbláznil, ten ale ukázal look s bielou špičkou riaditeľovi a zožal úspech. Mal šťastie, keď sa Barbra Streissand a Cher objavili s touto novou manikúrou v šou Johnnyho Carsona. Od tej doby ju totiž chceli všetci!
sheknows_com

Farebná jar

Zdá sa, že manikúry zo sedemdesiatych rokov si svoje miesto na výslní udržali dodnes – veď aj vy si tiež rady nechty zdobíte leštiacimi pigmentmi a francúzska manikúra sa stala nadčasovou. A čo oblečenie? Vonku sa nám pomaly prebúdza jar, novoročné chudnúce predsavzatia do plaviek sú dávno pasé a z výkladov na nás kričia farebné jarné kúsky. V posledných rokoch aj u nás víťazia najmä farebné kabáty, bundy i pančucháče. Inšpiráciu dnešní módni návrhári možno zobrali práve z dôb minulých, pretože napríklad strih farebných áčkových sukní do pása nájdeme v dnešných uliciach množstvo a ako nám pristanú! Stačí sa ešte trochu rozvášniť vo farbách a za pár rokov môžeme vyhlásiť dokonalý comeback! V manikúre nezabudnite vymeniť ľadovo biele odtiene napríklad za slniečkovo žlté alebo dodať trochu žiary iskrivým Swarovski kamienkom.


Môj malý darček v podobe módneho okienka je na konci. Dajte vedieť v komentároch na našom FB profile, či sa vám páčil, a nezabudnite ho zdieľať na pobavenie s vašími kamarátkami! Užite si svoj deň, ženy!

Prihlásenie do newsletteru

Zaujímajú vás novinky zo sveta nechtového dizajnu? Nechajte mi tu svoj e-mail a novinky vám pravidelne zašlem rovno do vašej schránky!